Zapalenie płuc u dzieci

Zapalenie płuc u dzieci ma najczęściej o wiele cięższy przebieg, niż u osób dorosłych, gdyż rozwija się bardzo szybko. Wynika to z niewykształconego jeszcze do końca układu odpornościowego dziecka. Objawy zależą przede wszystkim od tego, przez co zostało wywołane zakażenie.

Objawy zapalenia płuc u dzieci

Wirusowe zapalenie płuc najczęściej jest następstwem grypy. Często jest też niestety z nią mylone. Ostateczne rozpoznanie następuje zazwyczaj na podstawie zdjęcia RTG. Istnieje jednak grupa objawów charakterystycznych dla wirusowego zapalenia płuc:

  • apatia i brak apetytu,
  • duszności,
  • uciążliwy, suchy kaszel,
  • ból w klatce piersiowej.

Łatwiejsze jest rozpoznanie bakteryjnego zapalenia płuc. Podczas badania stetoskopem słychać bowiem charakterystyczne szmery. Ponadto pojawia się ogólne osłabienie organizmu, wysoka gorączka, potliwość i dreszcze. Chory odczuwa także ból w klatce piersiowej.

Z kolei atypowe zapalenie płuc u dzieci rozwijać się może nawet kilka tygodni. Początkowo przebiega łagodnie, później po około 3 tygodniach pojawia się jednak suchy kaszel i podwyższona temperatura. Czasami objawami są również ból gardła, nudności, wymioty czy biegunka.

U dzieci, a w szczególności u niemowląt, niekiedy dochodzi do penumocystozy – grybiczego zapalenia płuc. Główne jego objawy to apatia, brak apetytu, duszności, przyspieszony oddech oraz podwyższone ciśnienie krwi.

Co ciekawe, zapalenie płuc u dzieci nie zawsze daje wyraźne objawy chorobowe. Czasami dzieci chorują na tzw. bezobjawowe zapalenie płuc. Symptomem tej choroby może być gorsze samopoczucie czy sporadyczny kaszel. Diagnoza jest możliwa dopiero wówczas po wykonaniu zdjęcia RTG.

Leczenie zapalenia płuc u dzieci

Zapalenie płuc w przypadku dzieci, bardzo często wymaga leczenia szpitalnego. Dotyczy to noworodków, niemowląt oraz nieco starszych dzieci, u których rozpoznane zostało zaawansowane stadium tej choroby. W pozostałych sytuacjach prowadzone jest leczenie domowe.

Hospitalizacji wymagają przede wszystkim wszystkie noworodki i niemowlęta do ukończenia pierwszego roku życia, u których podejrzewa się zapalenie płuc. W szpitalu lekarz ma bowiem możliwość stałego monitorowania stanu dziecka. Do szpitala powinny trafić również starsze dzieci, u których przebieg choroby jest ciężki.

Więcej na stronie: http://zapaleniepluc.net.pl/choroba/leczenie-zapalenia-pluc/

Wirusowe zapalenie płuc leczy się zwykle lekami, które łagodzą objawy choroby – kaszel, gorączkę i bóle. Niekiedy zalecane jest również lekkie oklepywanie dziecka. Dobrym rozwiązaniem są też inhalacje. Jeśli choroba została zdiagnozowana wcześnie, można podać nowoczesne leki przeciwwirusowe.

Z kolei bakteryjne zapalenie płuc leczy się antybiotykami. Dobiera się je odpowiednio do wieku dziecka i rodzaju bakterii. Atypowe zapalenie płuc wymaga natomiast zastosowania makrolidów, czyli grupy antybiotyków o bardzo szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego.

Rekonwalescencja po zapaleniu płuc u dzieci

Pokój, w którym przebywa dziecko wracające do zdrowia, musi być regularnie sprzątany i wietrzony. Należy zadbać również o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza – najlepiej około 20 stopni Celsjusza.

Dziecko powinno odpoczywać w pozycji półleżącej, gdyż ułatwia ona oddychanie oraz odkasływanie nagromadzonej w płucach wydzieliny. Z uwagi na nasilone pocenie się, niezbędna jest częsta wymiana pościeli i pidżamy. Należy natomiast unikać zmian temperatury, gdyż przekłada się to na ataki kaszlu. Unikać trzeba również przegrzania dziecka. Podczas choroby niezwykle istotna jest odpowiednia dieta i nawodnienie małego pacjenta.

2 przemyślenia nt. „Zapalenie płuc u dzieci”

  1. Niestety, ale w Polsce większość lekarzy przy diagnozie zapalenia płuc u dzieci od razu kieruje do szpitala. A tymczasem zapalenie płuc można leczyć w domu, nawet jak są niezbędne zastrzyki, to przecież zawsze można zamówić pielęgniarkę, która przyjedzie i zrobi zastrzyk raz dziennie i nie będzie trzeba jeździć na drugi koniec miasta do przychodni.

  2. Nie wiem kto i po co pisze takie komentarze na temat zapalenia płuc. Ludzie, nie znacie się, ale wszędzie się musicie wymądrzać. Przecież to nie jest widzimisię lekarza, że przy zapaleniu płuc u dziecka kieruje od razu do szpitala. Najczęściej wymaga tego terapia i tyle. Lekarz działa zgodnie ze sztuką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 9 =