Informacje na temat łysienia plackowatego

Łysienie plackowate – co to jest? Większość osób łysiejąc myśli, że musi tak być. Jednak może być tak, że dotyczy nasz choroba zwana łysieniem plackowatym. Jest to choroba zapalna, która powoduje dość znaczne uszkadzanie mieszków włosowych, a w konsekwencji wypadania włosów. Przez jej działania skóra głowy miejscami jest łysa, powstają takie miejsca bez włosów, które swoją strukturą przypominają placki. Wbrew pozorom choroba ta może też dawać swoje objawy na przykład na brodzie jak i brwiach.

Chorobą tą zwykle zaatakowane są osoby młodsze (pomiędzy 20 a 40 rokiem życia), bez znaczenia dla płci. Im wcześniej choroba się pojawi tym niestety wywoła bardziej poważne skutki, a jej leczenie będzie o wiele trudniejsze.

Przyczyny

Najprawdopodobniej łysienie plackowate jest chorobą, które powstaje z powodów autoimmunologicznych. Po prostu sam układ odpornościowy traktuje mieszki włosowe jako ciała obce i postanawia się ich niejako „pozbyć” z organizmu. Jednak dokładne przyczyny tej choroby nie są znane. Bardzo często łysienie plackowate występuje wraz z innymi chorobami autoimmunologicznymi takimi jak: atopowe zapalenie skóry, choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów i wiele innych chorób z tej gruby.

Niestety czasami ta choroba również jest dziedziczona, dzieje się tak u 20 do 60% pacjentów. Niektóre antygeny powodują większą szansę na wystąpienie tej choroby. Łysienie plackowate występuje także u około 10% chorych na zespół Downa.

Objawy

Najczęściej choroba ta rozpoczyna się na głowie, a jej pierwsze ognisko ma wielkość monety. Czasami zdarzają się początki w innych miejscach na ciele, które są owłosione. Kolejne zmiany, które się pojawiają mogą być zarówno pojedyncze jak i mnogie (najczęściej mają średnicę od 5 do 10cm). Bardzo często w przypadku łysienia plackowatego pojawiają się tak zwane włosy wykrzyknikowe. W miejscu występowania ognisk zazwyczaj nie pojawiają się żadne rumienia ani złuszczenia. Czasami występuje tylko swędzenie. Zwykle w chorym miejscu włosy odrastają po około 3 do 6 miesięcy

Leczenie

Niestety leczenie tego schorzenia jest bardzo trudne, długotrwałe oraz czasami może nie przynieść pożądanego rezultatu. Stosuje się takie środki lecznicze jak:

  • minoksydyl – jest to środek, którego zadaniem jest pobudzanie porostu włosów. Roztwór oparty na tym środku stosuje się dwa razy dziennie. Może spowodować zaczerwienienie oraz łuszczenie
  • cyklosporyna oraz kortykosteroidy – preparaty, które mają działanie immunosupresyjne
  • fotochemioterapia – pacjent otrzymuje lek, który sprawia, że staje się uczulony na światło, a następnie naświetlany jest promieniami UVA. Zabiegi tego rodzaju wykonuje się 3 razy w tygodniu
  • krioterapia – polega na wprowadzenia pacjenta do specjalnej komory. Jednak terapia tego rodzaju musi być wykonywana bardzo ostrożnie ponieważ łatwo uszkodzić mieszki włosowe.
  • immunoterapia miejscowa – Działa ona na zasadzie wywoływania nadwrażliwości kontaktowej za pomocą silnych alergenów kontaktowych.

Więcej informacji w sieci:

http://drtrycholog.pl/lysienie-plackowate/

 

Jedno przemyślenie nt. „Informacje na temat łysienia plackowatego”

  1. Mój lekarz twierdzi, że łysienie plackowate nie ma nic wspólnego z chorobą Hashimoto. Przede wszystkim dlatego, że ja mam chorobę Hashimoto i łysieję z klasycznym gniazdkiem, ale są też tacy, u których pojawia się łysienie plackowate, a nie mają żadnych chorób tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 2 =