maść na twarzy

Kosmetyki a trądzik różowaty

Trądzik różowaty to schorzenie, które według statystyk może dotknąć nawet co dziesiątą osobę dorosłą. Są na niego narażone przede wszystkim osoby o jasnej, delikatnej cerze, a także osoby zmagające się z cerą naczynkową, oraz osoby, u których trądzik różowaty występuje rodzinnie. Szczyt zachorowalności przypada na kobiety w okresie przekwitania, a także na panie w okresach intensywnych zmian hormonalnych. Mimo to, na trądzik różowaty może zachorować niemal każda osoba po 30. roku życia, także mężczyźni. W przypadku zachorowania na rosaceę, czyli właśnie trądzik różowaty, kluczowa będzie odpowiednia pielęgnacja, kosmetyki i trądzik różowaty są bowiem silnie powiązane. Istotna będzie także zmiana złych nawyków, a nawet rozważenie terapii farmakologicznej pod opieką lekarza czy terapii laserem.

Pielęgnacja przy trądziku różowatym

Trądzik różowaty to choroba objawiająca się kruchością i pękaniem delikatnych naczyń krwionośnych w skórze, co owocuje pojawieniem się uporczywego rumienia. Najczęściej pojawia się on na policzkach, nosie, czole i brodzie. Oprócz rumienia, u osób cierpiących na rosaceę często występują podskórne grudki i krostki, a także przerost tkanki na skórze nosa, skutkujący chropowatą, nieprzyjemną fakturą.

W pielęgnacji cery przy trądziku różowatym najważniejsza będzie delikatność.

Należy unikać wszelkiego złuszczania, mechanicznego pocierania skóry, silnych środków czyszczących takich jak SLS, a także kosmetyków zawierających alkohole i sterydowych maści, które są szczególnie niewskazane przy trądziku różowatym. Równie istotne jest unikanie nagłych zmian temperatur, takich jak korzystanie z sauny czy długie przebywanie na mrozie. Jeśli musimy przebywać na zewnątrz w temperaturach ujemnych, skórę twarzy należy chronić szalikiem lub kołnierzem, a oprócz tego zadbać o chroniący przed mrozem krem.

Kosmetyki – trądzik różowaty

Przy leczeniu trądziku różowatego zalecane jest zrezygnowanie z drogeryjnych kosmetyków kolorowych, takich jak bazy pod makijaż i podkłady. Barwniki w nich zawarte mogą przyprawić skórę o reakcję alergiczną i dalsze pogłębienie rumienia, a fakt, że kosmetyki drogeryjne często zawierają silikony, czyni je trudniejszymi do zmycia, co naraża naszą skórę na dalsze podrażnienia przy usuwaniu makijażu. Dlatego lepiej jest wybrać delikatne kosmetyki i podkłady mineralne lub krem BB, albo całkowicie zrezygnować z makijażu.

Ważny będzie za to wybór odpowiedniego kremu: substancje aktywne, które pomogą w walce z trądzikiem różowatym, to m. in. wyciąg z kasztanowca, miłorzębu czy krwawnika – wszystkie wpływają pozytywnie na rumień i niwelują kruchość naczyń krwionośnych. Często używane są także wyciągi z oczaru wirginijskiego, arniki, aloesu czy rumianku.

Popularny jest kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co jest pomocne nie tylko w walce z rumieniem, ale także z podskórnymi krostkami. Ponieważ skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, wszystkie kosmetyki, na które się zdecydujemy, powinny być pozbawione substancji zapachowych i hipoalergiczne.

Należy także pamiętać że jakikolwiek krem na dzień powinien być wzbogacony o filtr przeciwsłoneczny – nawet jesienią czy zimą, promieniowanie słoneczne to największe niebezpieczeństwo przy trądziku różowatym. Jeśli nie pomogą odpowiednie kosmetyki, trądzik różowaty może być także leczony farmakologicznie, najczęściej – za pomocą maści antybiotykowych. Inną metodą jest także terapia laserem (bliżej opisano ją tutajhttp://chorobyukladumoczowego.pl/czytelnia/leczenie-tradziku-rozowatego-laserem/), które cieszy się popularnością ze względu na wysoką efektywność i bezbolesność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − = 7