Każda kobieta kiedyś w swoim życiu podejrzewała lub będzie podejrzewać ciążę. Metody antykoncepcyjne często zawodzą – prezerwatywy pękają, tabletki mogą być nieskuteczne ze względu na przebycie np. zatrucia pokarmowego z wymiotami, kalendarzyk małżeński bywa mylący przy nieregularnych cyklach lub niewłaściwym prowadzeniu. Co wtedy robić? Jak potwierdzić lub wykluczyć ciążę i kiedy udać się do ginekologa? Przeczytaj i dowiedz się więcej w artykule, jaki przygotowała dla Ciebie nasza poradnia ginekologiczna.
Po pierwsze – test ciążowy
Jeśli zachodzi podejrzenie, że jesteś w ciąży, nie panikuj. Na początek zakup sobie trzy domowe testy ciążowe. Znajdziesz je w pobliskiej aptece, gdzie zapłacisz ok. 10zł za jeden test. Pierwszy test wykonaj w dniu planowanej miesiączki, kolejny trzy dni później, a ostatni dwa tygodnie po pierwszym dniu okresu, jaki miał się pojawić. Koniecznie zrób to rano i na czczo – wtedy stężenie hormonu ciążowego jest największe, a wynik jest bardziej wiarygodny. W zależności od czułości na beta-hcg zakupionego przez Ciebie testu, możesz otrzymać rożne wyniki:
– TEST 1 ujemny, TEST 2 słabo dodatni, TEST 3 dodatni – jesteś w ciąży
– TEST 1 słabo dodatni, TEST 2 dodatni, TEST 3 dodatni – jesteś w ciąży
– TEST 1 ujemny, TEST 2 ujemny, TEST 3 słabo dodatni – możesz być w ciąży pozamacicznej, zgłoś się do ginekologa
– WSZYSTKIE TESTY ujemne – raczej nie jesteś w ciąży
Po drugie – przestaw się
Jeśli z testów ciążowych wynika, że zaszłaś w ciążę, natychmiast odstaw antykoncepcję hormonalną, którą stosujesz – możesz doprowadzić do poronienia lub poważnych uszkodzeń i niedorozwojów płodu! Nie rozpoczynaj również przyjmowania innych środków antykoncepcyjnych, jeśli planowałaś to zrobić. Poinformuj najbliższych o tym, że możesz być w ciąży – najbardziej zaufane osoby do rozmowy na ten temat to zazwyczaj mamy, babcie i stali partnerzy. Zastanów się nad swoim trybem życia i postaraj się go zmienić:
- zmniejsz tempo i ilość pracy fizycznej, ale i psychicznej
- przestań się odchudzać i intensywnie trenować
- zacznij regularnie i zdrowo jeść
- odstaw używki takie jak papierosy i alkohol
Zaopatrz się też w preparaty multiwitaminowe z kwasem foliowym i omega-3 dla kobiet w ciąży, są dostępne w aptekach bez recepty. Zacznij regularną suplementację, dzięki której przez całą ciążę będziesz czuła się dobrze.
Zobacz: Ginekolog Gdańsk – Lifemedica
Po trzecie – umów się do ginekologa
Każda poradnia ginekologiczna jest zobowiązana do przyjęcia pacjentki w ciąży w celu jej prowadzenia aż do porodu. Bardzo ważne jest, aby Twoją ciążę prowadził zaufany i sprawdzony, dobry ginekolog. Możesz wybrać nowego lekarza, jednak lepiej zrobisz, jak umówisz się na wizytę do tego, który ma pełną historię Twojego zdrowia intymnego. Na pierwszej wizycie ciążowej ginekolog potwierdzi lub wykluczy ciążę oraz skieruje Cię na niezbędne badania – mocz, krew oraz pierwsze USG, na którym może już zobaczysz swojego maluszka!
Jesteś w ciąży? – Gratulujemy! Przed tobą najpiękniejszy czas, jakiego może doświadczyć kobieta. Ciąża, poród i macierzyństwo, choć są wielkim wyzwaniem, dostarczają też wiele szczęścia praktycznie wszystkim kobietom.
Więcej na stronie: organicmed.net.pl
Jeden z niewielu tekstów, w których podkreśla się, że warto wykonać kilka testów ciążowych i mogą one okazać różne wyniki w zależności od poziomu czułości na hormon beta hcg. Dobry artykuł!