Niebezpieczne stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą ośrodkowego układu nerwowego, która przebiega w formie nawrotów i remisji. Dochodzi do plamkowatego zniszczenia mieliny, która otacza nerwy, co przyczynia się do nieprawidłowego zaopatrywania w substancje odżywcze czy przewodzenia impulsów nerwowych. Owe uszkodzenia mogą pojawić się w różnych miejscach mózgu i rdzenia. Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

Jak dochodzi do powstania stwardnienia rozsianego i jakie są jego objawy?

Poradnia neurologiczna GdańskJeśli chodzi o chorobę zwaną stwardnieniem rozsianym, to chorzy doświadczają zmian demielizacyjnych, które mogą obejmować różne obszary układu nerwowego. Procesy te mogą zachodzić w obrębie nerwu wzrokowego, w korze mózgowej, śródmózgowiu, mostku czy też móżdżku, a także ucierpieć mogą pojedyncze komórki nerwowe. Pierwszymi objawami są wówczas słabość rąk, drętwienie, drżenie, zaburzenia mowy i wzroku. Bardzo często zdarza się tak, że te charakterystyczne dla tej choroby objawy mogą się cofnąć nawet na kilka lat, po czym ponowie pojawić się w życiu pacjenta. Niekiedy jednak pewne dolegliwości towarzyszą choremu na stałe, co jak nie trudno się domyślić, znacznie wpływa na jakość życia. Stwardnienie rozsiane daje objawy w zależności od umiejscowienia wspominanych wcześniej ognisk demielinizacyjnych. Dlatego też mogą one występować w różnym nasileniu i nie zawsze są takie same u każdego chorego. Niektórzy mogą cierpieć na niedowład lub pełne porażenie kończyn, a u innych wystąpi tylko niewielka niedoczulica na połowie ciała. Dlatego tak ważne jest uzyskanie profesjonalnej diagnozy, co oferuje poradnia neurologiczna. Nieleczona choroba postępuje, czego skutkiem jest dojście dodatkowych dolegliwości typu nieprawidłowości w pracy zwieraczy, zaburzenia emocjonalne i psychiczne, silne napięcie mięśniowe, kłopoty z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy, skłonności do upadków i niepewny chód. W skrajnych przypadkach może nastąpić nawet utrata słuchu, co już jest straszną konsekwencją tejże choroby. Wizyta u neurologa jest więc niezbędna.

Zobacz też: Neurolog Gdańsk – Lifemedica w Gdańsku

Jeśli chodzi o przyczyny stwardnienia rozsianego, to nadal nie są one znane. Jednak z wielu przeprowadzonych badań neurolodzy wiedzą, że choroba ta ma związek z działaniem układu odpornościowego. Wszelkie zakażenia wirusowe przyczyniają się bowiem do rozwoju nieprawidłowych zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Taki chaos w organizmie powoduje, że układ immunologiczny zaczyna zwalczać stan chorobowy, którego doszukuje się w osłonkach mielinowych. To właśnie limfocyty T, naturalnie wytwarzane przez nasz organizm, zaczynają wydzielać cytokiny, które przyczyniają się w znaczący sposób do niszczenia mieliny i problem się nasila.

Każdy przypadek choroby jest indywidualny i nie można przewidzieć, czy nastąpi okres remisji i ile będzie on trwał. Zdarza się, że objawy ustępują nawet całkowicie lub częściowo, a kolejne rzuty pojawiają się nagle bez ostrzeżenia. Odnotowano jednak to, że kolejne rzuty choroby najczęściej pojawiają się w okresie wiosennym i letnim, stwierdzając, że podwyższona temperatura działa niekorzystnie na chorego.

2 przemyślenia nt. „Niebezpieczne stwardnienie rozsiane”

  1. Na stwardnienie rozsiane można chorować bardzo długo i długo nie będzie bardzo mocnych objawów. Zwłaszcza, że często SM przebiega bezobjawowo. Sęk w tym, że jak już choroba ruszy to robi takie spustoszenie w organizmie, że chyba tylko stwardnienie rozsiane może coś takiego zrobić. Bardzo szybko, praktycznie z dnia na dzień widać zmiany, które bardzo szybko postępują i są już nie do cofnięcia. Ludzie gasną w oczach.

  2. Mój wujek miał stwardnienie rozsiane i po dwóch latach był dosłownie warzywem. Pamiętam jak w ostatnich miesiącach wozili go samochodem, żeby sobie jeszcze przez szybę świata trochę pooglądał… Ale teraz w pracy mam chłopaka, który też choruje na stwardnienie rozsiane, normalnie pracuje, biega, pije – a pracuje już z 5 lat. Więc albo są dobre i coraz lepsze leki, albo to tylko kwestia czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 1 =