Leczenie biegunki u dzieci

Biegunka u dzieci może mieć różny przebieg i różny stopień nasilenia. W żadnym wypadku nie należy jej lekceważyć. Im wcześniej podejmiemy odpowiednie działania, tym będzie miała łagodniejszy przebieg, a dziecko szybciej powróci do zdrowia.

Postępowanie podczas biegunki

Kiedy pojawią się pierwsze symptomy biegunki (luźne i częste stolce ze śluzem, utrata apetytu, złe samopoczucie), najlepiej od razu zastosować głodówkę lub ścisłą dietę. Nie ma z tym większego problemu, ponieważ chore dzieci nie chcą jeść.

Biegunka powoduje spadek poziomu płynów w organizmie, dlatego trzeba pamiętać o stałym podawaniu dziecku napojów. Najlepiej, by była to przegotowana woda z dodatkiem elektrolitów, które można nabyć w aptece bez recepty. Dobrze jest również zacząć podawać probiotyki, które pomagają przywrócić prawidłową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym i łagodzą objawy biegunki. Najważniejszym działaniem podczas biegunki jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. Istotną rolę odgrywa zachowanie zasad higieny i pielęgnacja skóry, ponieważ bardzo często dochodzi do jej odparzenia.

Jak zatrzymać biegunkę

Już nasze babcie stosowały domowe sposoby na biegunkę. Najczęściej są środkami skutecznymi i wystarczającymi, pozwalającymi uniknąć wizyty u lekarza. Stosując sposoby naturalne, dobieramy je do wieku dziecka i obserwujemy reakcję. Do najczęściej stosowanych środków należą:

Marchwianka – pół kilograma obranej i pokrojonej lub utartej marchewki zalewamy 1 litrem wody i gotujemy na małym ogniu do miękkości. Następnie miksujemy, uzupełniamy wodą do 1 litra i ponownie gotujemy. Podajemy dziecku butelką lub łyżeczką kilka razy dziennie. Dzięki pektynom, zawartym w marchwi zupka doskonale wpływa na błonę śluzową jelit i pomaga usunąć substancje szkodliwe.

Czarna jagoda – pod każdą postacią doskonale hamuje biegunkę. Każda mama powinna mieć w domowej apteczce suszoną jagodę lub zrobione z niej przetwory.

Herbatka jagodowa – 1,5 łyżki suszonych jagód zalać szklanką wrzącej wody i gotować pod przykryciem 10 min. Podawać kilka razy dziennie po 2-3 łyżeczki, dzieci starsze po 2-3 łyżki.

Jagody w syropie – świrze owoce nakładamy do małych słoiczków, zasypujemy cukrem i pasteryzujemy. Doskonały i smaczny sposób na biegunkę. Wystarczy kilka łyżeczek na dobę. Jagoda zawiera garbniki, które uszczelniają błonę śluzową i wychwytują toksyny. Czarna jagoda pomaga leczyć także wiele innych schorzeń.

Ryż z jabłkiem – z ryżu gotujemy kleik na wodzie i dodajemy do niego jabłko, utarte na najmniejszej tarce. To bardzo dobry posiłek podczas ścisłej diety i w okresie rekonwalescencji po biegunce.

Podczas biegunki możemy podawać dzieciom mus z bananów, budyń i kisiel domowej roboty (np. z czarnej porzeczki, jagód), czekoladę, kakao na wodzie. Wszystkie te środki pomogą maluchowi pokonać biegunkę i odzyskać siły.

Zobacz też: Biegunka u dzieci (portal gastryczne.pl)

Należy pamiętać, że dzieciom nie wolno podawać preparatów przeciwbiegunkowych, przeznaczonych dla dorosłych.

Jeżeli mimo stosowania domowych środków biegunka nie zmniejsza się i nie ustępuje, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, by włączył odpowiednie leczenie.

2 przemyślenia nt. „Leczenie biegunki u dzieci”

  1. Bezsprzecznie najlepszy sposób na biegunkę to jagody. Niezależnie od tego w jakiej formie, działa praktycznie zawsze. Na portalu http://leczymydzieciaki.pl/ można znaleźć mnóstwo porad jak przygotować jagody, żeby działały na biegunkę u dziecka, ale też u dorosłych.

  2. Podawanie wody z elektrolitami jest kluczowe u małych dzieci. Bo potem może się okazać, że organizm jest tak osłabiony, że nie może dojść do siebie. Dlatego lepiej nawet zmuszać dziecko do picia elektrolitów, niż nie robić nic i liczyć, że samo wie czy potrzebuje wody czy mu ona zaszkodzi. Dziecko jeszcze tego nie wie, a wielu rodziców raczy zapominać, że to oni powinni podejmować decyzje zwłaszcza w zakresie zdrowia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 72 = 80