Najczęstsze przyczyny reumatyzmu

Jedną z bardziej poważnych chorób, która dotyka coraz większą grupę osób, jest reumatyzm. Obecnie znanych jest bardzo wiele jego odmian, jednak należy pamiętać, iż choć medycyna potrafi tą chorobę leczyć, w zaawansowanych przypadkach często jest to niemożliwe. Zatem czym dokładnie jest ta choroba i jakie są jej przyczyny?

Szacuje się, iż w całym kraju na reumatyzm choruje aż 5 milionów osób. Często zdarza się, iż nie jesteśmy świadomi, że ta choroba dotyka także nas. Bolące stawy lub też inne dolegliwości, które towarzyszą reumatyzmowi systematycznie bagatelizujemy. Z tego powodu często dochodzi do sytuacji, gdy stadium choroby jest bardzo zaawansowane i trudno ją wyleczyć. Zatem jakie są główne objawy reumatyzmu?

Objawy reumatyzmu

Przede wszystkim bardzo silnym objawem reumatyzmu, który potrafi wyłączyć nas z aktywnego życia, jest ból stawów. Jak już wcześniej wspomniano, coraz częściej się z tym spotykamy, jednak go bagatelizujemy. Początkowo ból jest do zniesienia, nie jest on silny, nawet nie wymaga przyjmowania środków przeciwbólowych. Jednak z czasem, gdy choroba rozwija się w naszym organizmie, staje się on nie do zniesienia. Tym samym wyklucza nas z wszelkich aktywności fizycznych i sprawia, iż popadamy w depresję. Należy także pamiętać o tym, iż z powodu silnego bólu również często nie możemy spać w nocy. Z tego powodu w ciągu dnia brakuje nam energii, chodzimy niewyspani, a także przemęczeni. To także powoduje rozdrażnienie i wspomniane wcześniej stany depresyjne.

Należy mieć świadomość, iż jeżeli chorujemy na reumatyzm, to w naszym organizmie choroba bardzo szybko się rozwija. Nie tylko atakuje nasze stawy, powodując w nich nieodwracalne zmiany. Także należy pamiętać o tym, iż jeżeli mamy do czynienia z zaawansowanym stadium reumatyzmu, to ta choroba może zaatakować przykładowo nasze serce lub też płuca oraz nerki, czy nasz układ nerwowy. Niestety jeżeli o chorobie dowiemy się zbyt późno, a zmiany w naszym organizmie są już bardzo zaawansowane, nawet korzystając z usług najlepszych specjalistów nie cofniemy tych zmian. Zatem jaka może być przyczyna tej choroby?

Przyczyny reumatyzmu

Niestety jak dotąd wielu naukowcom nie udało się wyjaśnić bezpośredniej przyczyny tej choroby. Szacuje się, iż większe prawdopodobieństwo wystąpienia reumatyzmu jest u osób, które w swojej rodzinie mają krewnych również chorujących na choroby reumatyczne. Są one często uzależnione od predyspozycji genetycznych. Jednak także ogromny wpływ na ich wystąpienie ma zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy. (na podstawie: http://reumatyzm.net.pl/reumatyzm/przyczyny-reumatyzmu/)

Należy również zdać sobie sprawę z tego, że reumatyzm rozwija się częściej u osób z wadami postawy. Zatem można wywnioskować, iż tak naprawdę w dużej mierze zależy nie od naszego stylu życia. Jednak jeśli już od dzieciństwa będziemy pracować nad postawą naszych dzieci, leczenie reumatyzmu w ich dorosłym życiu nie będzie problemem. Z tego powodu warto o tym już od najmłodszych lat pamiętać, ponieważ jak mówi popularne przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zobacz również: Jak skutecznie leczyć reumatyzm.

Jeżeli zmagamy się z bólem stawów, powinniśmy koniecznie udać się do lekarza. Może się okazać, iż jest to reumatyzm. Niestety jest to bardzo poważna choroba, która może uszkodzić nie tylko nasze kości, ale także nawet nasze serce. W początkowej fazie możemy ją wyleczyć, jednak gdy reumatyzm jest zaawansowany, należy pamiętać, iż nie tak łatwo pozbyć się tej choroby. Często jest to nawet niemożliwe. Zatem jeżeli pragniemy cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy w przypadku wystąpienia objawów podobnych do reumatyzmu udać się niezwłocznie do lekarza.

Więcej informacji na temat reumatyzmu przeczytasz na stronie: http://reumatyzm.net.pl/

2 przemyślenia nt. „Najczęstsze przyczyny reumatyzmu”

  1. Ból stawów przy reumatyzmie jest nie do opisania. Nie dość, że trudno go wytrzymać, to jeszcze praktycznie nie ma sposobu na to, żeby się go pozbyć. A na dodatek jeszcze najczęściej nie jest to związane z jakąkolwiek chorobą, która może powodować reumatyzm. Przez to nie da się szybko wyleczyć zewnętrznej przyczyny, bo po prostu jest już na to za późno.

  2. Nigdy nie jest za późno na leczenie reumatyzmu, tylko po prostu często jest tak, że to leczenie nie jest wcale łatwe i trudno je podjąć i doprowadzić do skutecznego końca. Bo samo leczenie bólu przy reumatyzmie niewiele da jeśli okaże się, że nie będzie się leczyć bezpośrednich przyczyn choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 7