Haluksy są chorobą zwyrodnieniową, która objawia się poprzez nienaturalne wygięcie palucha w stronę reszty palców stopy oraz przestawieniu pierwszej kości śródstopia. Istnieje wiele czynników, które sprzyjają powstawaniu choroby. Jeżeli jesteśmy narażeni na ich oddziaływanie, powinniśmy jak najszybciej podjąć niezbędne działania profilaktyczne. Dzięki temu uda nam się uniknąć tego niezwykle bolesnego schorzenia.
Pierwszym czynnikiem, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby zwyrodnieniowej jest genetyka. Duże znaczenie ma to, czy w naszej rodzinie ktoś cierpiał na tą przypadłość, ponieważ w wielu wypadkach haluksy są dziedziczne. Na wystąpienie i rozwój choroby wpływa także nieodpowiednio dobrane obuwie. Przede wszystkim są to szpilki, które powodują, że stopa znajduje się w nienaturalnej pozycji, co sprzyja rozwojowi wad. Również spora nadwaga i otyłość znacząco zwiększają możliwość wystąpienia schorzenia.
Szukasz ortopedy? Zobacz poradnię ortopedyczną w Gdańsku: http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopeda Lifemedica Gdańsk
Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany w obrębie stopy, szczególnie wystającą kość lub zaczerwienienia, powinien się tym zainteresować nasz ortopeda. Należy udać się na wizytę w celu rozwiania wątpliwości. Lekarz może zlecić nam przeprowadzenie badania RTG aby sprawdzić, jakie zmiany zaszły w naszych stopach. Odpowiednio szybkie rozpoznanie schorzenia pozytywnie rokuje na pomyślne wyleczenie bez konieczności poddania się operacji.
Jeżeli jesteśmy narażeni na działanie czynników, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia haluksów, powinniśmy w możliwie najszybszym czasie podjąć działania profilaktyczne. Najważniejsze to zapewnienie odpowiedniego komfortu naszym stopom. Stąd kobiety, które są dużo bardziej podatne na haluksy, powinny unikać chodzenia w butach na wysokim obcasie. Nie zaleca się również obuwia z spiczastymi czubkami. Najlepszym rozwiązaniem są wygodne buty, w których stopa znajduje się w naturalnej pozycji. Istnieją również specjalne wkładki, które mogą pomóc w utrzymaniu należytego ułożenia stopy.
Równie dobrym działaniem profilaktycznym są odpowiednie ćwiczenia. Mogą one znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby i jednocześnie wpłynąć pozytywnie na organizm. Największą popularnością w zakresie przeciwdziałania haluksom cieszą się ćwiczenia palców stóp. Warto pamiętać również, że osoby cierpiące na płaskostopie cechuje większa podatność na wystąpienie u nich palucha koślawego. Stąd zaleca się, aby osoby, u których wystąpiła taka przypadłość, jak najszybciej ją skorygowały. Idealnie sprawdza się gimnastyka korekcyjna. Więcej informacji na temat doboru odpowiednich ćwiczeń może nam udzielić poradnia ortopedyczna.
Należy dbać o komfort swoich stóp. Zdecydowanie powinniśmy unikać długotrwałego stania, szczególnie w niewygodnym obuwiu. Jeżeli uskarżamy się na nadwagę, powinniśmy jak najszybciej odciążyć organizm ze zbędnych kilogramów, co zmniejszy ryzyko wystąpienia haluksów. Dobre rezultaty może nam przynieść odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna, której intensywność powinna być dopasowana do naszych możliwości.
Więcej informacji na stronie http://haluksy.net.pl/
Pamiętajcie, że aktywność fizyczna na haluksy to nie może być jakieś obciążające bieganie, ani nic w tym rodzaju. Bo ma powodować, że będzie lepsza przemiana materii i brak nadwagi, ale nie może jednocześnie być obciążeniem na haluks, bo przyniesie to odwrotne rezultaty i nic dobrego z tego nie wyniknie.
Haluksy to przede wszystkim efekt chodzenia na szpilkach, co jest kompletnie nienaturalne dla stopy i powinno być wyśmiewane jak wkładanie kółek w nos czy wargę u czarnoskórych kobiet. Niczemu to nie służy, niczemu nie pomaga, nie sprawia że jest ładniej, a już na pewno drożej. Zwróćcie uwagę jak idiotycznie wyglądaliby faceci, gdyby musieli chodzić na palcach!