Jak uniknąć boreliozy

Borelioza jest bardzo poważną chorobą, która niestety dotyka coraz więcej osób. Zatem czym jest ta choroba i czy można w jakiś sposób ją skutecznie wyleczyć?

Borelioza jest bardzo popularną chorobą, która może się pojawić na skutek ukąszenia kleszcza. Jest to tak zwana choroba odkleszczowa, która może mieć bardzo różnorodny przebieg. Należy mieć świadomość, iż kleszcze przenoszą bakterie Borrelia burgdorferi. To właśnie one wywołują wspomnianą chorobę. Zatem jakie są objawy boreliozy?

Objawy boreliozy

Należy mieć świadomość, iż objawy tej choroby mogą być bardzo różnorodne. Jeżeli ukąsił nas kleszcz, powinniśmy dokładnie obserwować miejsce ukąszenia. Czasem zdarza się, iż w miejscu ukąszenia po pewnym czasie może powstać charakterystyczny rumień. Jest to pierwszy objaw tej choroby.

Do kolejnych objawów tej popularnej choroby możemy zaliczyć między innymi objawy bardzo zbliżone do tych, które występują podczas grypy. Są to przede wszystkim gorączka, a także dreszcze. Często u wielu pacjentów pojawia się również ból głowy oraz ból gardła.

Charakterystycznym objawem boreliozy może być również ból stawów oraz ich sztywność. Czasem zdarza się, iż chory, który został ukąszony przez klesza i na skutek tego zachoruje na boreliozę, może nawet widzieć potrójnie lub też mieć kłopoty z mówieniem. Może wystąpić nawet paraliż twarzy, pacjent także może mieć zaburzoną orientację przestrzenną. Niestety leczenie boreliozy jest często długotrwałe. Jednak należy pamiętać, iż jest to uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Należy pamiętać, iż pomimo poddania się leczeniu, często u chorych występują różnego rodzaju powikłania. Zatem jakie mogą być powikłania boreliozy?

Jak wygląda kleszcz w skórze?

Powikłania boreliozy

Należy mieć świadomość, iż powikłania po boreliozie mogą być bardzo różnorodne. Są to skutki mniej lub też bardziej poważne. Borelioza jest bardzo niebezpieczną chorobą i z tego powodu nie powinniśmy jej w żadnym wypadku bagatelizować. Do jej najcięższych powikłań możemy zaliczyć powikłania ze strony układu nerwowego. Może dojść między innymi do zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, a także do do zapalenia mózgu. Może zdarzyć się również, iż nastąpi przewlekłe zapalenie mózgu. Są to jedynie najpoważniejsze powikłania, jakie mogą towarzyszyć boreliozie. Czy można w jakiś sposób uniknąć tej choroby?

Więcej na temat leczenia boreliozy: Leczenie Boreliozy – http://leczymyborelioze.pl/

Jak uniknąć boreliozy

Z pewnością najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Dzięki temu problem boreliozy nie będzie nas dotyczył. Jednak musimy mieć świadomość, że nigdy całkowicie nie uchronimy się przed kleszczami. Przede wszystkim powinniśmy unikać przebywania w wysokich trawach, a także chodzenia poza trasami w lesie. Ponadto należy stosować specjalne repelenty, a także chodzić w ubraniach, które zakrywają nasze ciało. Po wizycie w lesie powinniśmy wziąć dokładny prysznic.

Niestety coraz więcej osób cierpi na popularną chorobę, którą jest borelioza. Leczenie tej choroby jest ciężkie oraz długotrwałe i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Z tego powodu tak ważne są działania zapobiegawcze, dzięki którym unikniemy ukąszenia kleszcza.

2 przemyślenia nt. „Jak uniknąć boreliozy”

  1. Boreliozy można uniknąć, ale przede wszystkim nie trzeba się jej bać, bo nie jest to choroba częsta, ale za to bardzo medialna i często słyszy się o niej w mediach, jak tylko trochę wyjrzy słońce i ludzie zaczynają chodzić do lasu. Tymczasem znacznie łatwiej złapać zakażenia, o których nikt nigdy nie mówił i jest to problem, który każdy powinien sam w swojej głowie rozważyć i nie będzie wtedy paniki.

  2. Jak po ukąszeniu przez kleszcza zaczynamy się źle czuć, to nie ma co łykać aspiryny, tylko od razu udać się do lekarza i wykonać testy na boreliozę. To łatwy, praktycznie bezbolesny i szybki test krwi. Można też mieć ze sobą kleszcza, ale nie każde laboratorium wykona badania, które stwierdzą czy był on nosicielem boreliozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

55 − 53 =