Usg brzucha

Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to badanie, które pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych, bez konieczności wykonywania operacji. Obecnie wykonuje się je często, ponieważ nie ma takich skutków ubocznych jak na przykład prześwietlenie. Kiedy warto wykonać badanie USG i w jaki sposób ono przebiega?

USG brzucha warto wykonać w przypadku silnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Takie objawy jak wymioty czy krwawienie z odbytu mogą wskazywać na poważne choroby, zwłaszcza gdy te dolegliwości długo się utrzymują lub są bardzo nasilone. Także urazy brzucha i jego okolic mogą być wskazaniem do badania – niekiedy uszkodzenia nie dają żadnych widocznych objawów, tymczasem w razie nieostrożności może dojść do ich powiększenia. USG wykonuje się również wtedy gdy przez skórę brzucha można wyczuć guzy, ponieważ tego typu zmiany prawie zawsze są spowodowane poważnymi chorobami. Badanie ultrasonograficzne brzucha należy także do podstawowych badań prenatalnych – na jego podstawie można określić, czy płód rozwija się w sposób prawidłowy, oraz czy matka nie zapadła na choroby, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić poród.

Gabinet i pracownia usg – Usg Jamy Brzusznej Gdańsk – Lifemedica

Skierowanie na badanie USG otrzymuje się zazwyczaj dopiero w przypadku wystąpienia dolegliwości. Obecnie jednak zaleca się wykonywanie tego badania prywatnie. Większość badań naukowych nie wykazała możliwości wystąpienia powikłań lub jakichkolwiek skutków ubocznych związanych z falami ultradźwiękowymi. Dlatego też można wykonywać je profilaktycznie nawet co roku. Należy pamiętać, że USG jamy brzusznej pozwala na wykrycie niektórych chorób nowotworowych we wczesnym stadium, gdy dolegliwości bólowe jeszcze nie występują.

Za pomocą badania USG można wykryć zmiany w jelitach, trzustce, nerkach i narządach miednicy mniejszej. Standardowo nie wykonuje się zwykle badania USG w przypadku podejrzenia chorób takich narządów jak żołądek czy przełyk, ponieważ bardziej miarodajna w tych sytuacjach jest gastroskopia lub prześwietlenie.

Badanie ultrasonograficzne trwa zazwyczaj bardzo krótko – lekarz w razie wątpliwości może wydrukować uzyskiwane obrazy, co pozwala na wykonanie dokładnej diagnozy. W większości przypadków jednak dłuższe czekanie nie jest konieczne – lekarz może dość szybko zauważyć zmiany chorobowe lub ich brak. W sytuacji, gdy choroba zostanie wykryta i tak konieczne jest zrobienie dodatkowych badań, takich jak biopsja, by upewnić się co do rodzaju schorzenia.

Przygotowanie do badania USG obejmuje zazwyczaj kilkugodzinną głodówkę. Zaleca się również przyjęcie środka takiego jak na przykład Espumisan. To pozwala na pozbycie się z jelit gazów, które poważnie zaburzają możliwość wykonania badania – powietrze rozprasza fale ultradźwiękowe, dlatego też w przypadku wystąpienia gazów jelitowych obraz będzie zafałszowany. Jeśli badane mają być narządy miednicy mniejszej konieczne jest, by podczas wykonywania USG pęcherz był napełniony.

Zobacz też: Gastryczne.pl – Portal o chorobach i dolegliwościach układu pokarmowego

2 przemyślenia nt. „Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej?”

  1. Nie można lekceważyć bólu brzucha. U nas się przyjęło, że to nic groźnego i na pewno przejdzie. A tymczasem każdy ból to sygnał dla mózgu, że w organizmie dzieje się coś złego. I że trzeba uważać i zniwelować źródło bólu. Dorośli ludzie powinni wiedzieć, że to nie przelewki, bo taki ból może być zwiastunem raka żołądka czy innych chorób.

  2. A najlepsze jest to, że nawet dzieci wiedzą, że jak boli brzuch to trzeba się zgłosić do lekarza. Natomiast dorośli to już cwaniakowanie, bo przecież każdy jest lekarzem, Małyszem i selekcjonerem reprezentacji Polski… A potem się kończy tak, że szpitale przepełnione bo jeden z drugim zamiast zrobić USG brzucha to pił herbatkę ziołową i myślał, że sam się wyleczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

63 − = 53