Nieregularne cykle miesiączkowe to problem dotykający coraz większą ilość kobiet. Niespodziewanie pojawiające się krwawienia o różnej intensywności i czasie trwania, krótkie cykle przeplatające się z bardzo długimi – te i inne skutki nieregularnego miesiączkowania mogą stać się wyjątkowo uciążliwe. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny występowania nieregularnych cykli oraz sposoby na ich unormowanie.
Kiedy nieregularność jest normą
Każdy doświadczony ginekolog twierdzi, że w niektórych przypadkach, nieregularne cykle są jak najbardziej normalne. Nieregularne miesiączkowanie jest normą u kobiet:
– młodych, które niedawno przechodziły pierwszą miesiączkę (może się utrzymywać nawet dwa lata, aż do momentu unormowania)
– w okresie menopauzy, z którą związane są wahania hormonalne wpływające na nieregularność, a po czasie zanikanie cykli (może dokuczać kobietom przez okres od roku do nawet dziesięciu lat)
– rezygnujących z antykoncepcji w celu zajścia w ciążę (może trwać od trzech miesięcy do nawet roku)
– po porodach, kiedy to organizm stara się przywrócić płodność organizmu (może się utrzymywać przez okres do sześciu miesięcy po porodzie, a przy karmieniu piersią – dłużej)
Zobacz też: Ginekolog w Lifemedica Gdańsk
Czynniki zewnętrzne
Nieregularne cykle występują wraz ze stresem związanym przyspieszonym tempem życia codziennego i problemami osobistymi, a często także przy kuracjach odchudzających (szczególnie szybkich i inwazyjnych) oraz intensywnych treningach. Na szczęście, można załagodzić wpływ tych czynników na cykle miesiączkowe. W jaki sposób? Na przykład stosując farmakologiczną kurację hormonalną. Odpowiedni rodzaj farmakoterapii hormonalnej dobiera doświadczony ginekolog.
Zaburzenia hormonalne
Drugą najczęstszą przyczyną nieregularnego miesiączkowania, niezwykle często występującą u dojrzałych Pań są zaburzenia hormonalne o różnym podłożu. Najpowszechniejsze z nich to:
– nadprodukcja prolaktyny w przysadce mózgowej
– niedobór ciałka żółtego i progesteronu w drugiej fazie cyklu
– nadczynność i niedoczynność tarczycy
W przypadku podejrzeń zaburzeń hormonalnych, poradnia ginekologiczna kieruje pacjentkę na badania diagnostyczne pomagające w doborze odpowiedniej farmakoterapii hormonalnej.
Zespół policystycznych jajników
Trzecią najczęściej spotykaną przyczyną występowania nieregularnych cykli są torbiele na jajnikach. Zespół policystycznych jajników, bo tak nazywa się ta jednostka chorobowa, dotyka aż 1 na 10 kobiet. Leczy się go operacyjnie, usuwając torbiele nadające się do operacji) lub farmakologicznie, przyjmując odpowiednio dobrane hormony w celu wyregulowania miesiączek.
Podsumowując, nieregularne cykle, choć w niektórych przypadkach są normą, mogą także wskazywać na poważniejsze kłopoty ze zdrowiem. Dlatego właśnie, jeśli zmagasz się z nimi na co dzień, odwiedź Naszą poradnię ginekologiczną i dowiedz się, jak możesz poradzić sobie z tym problemem.
Przy kłopotach z tarczycą nieregularne miesiączki są praktycznie normą. Tym gorzej, bo często okazuje się, że ludzie już myślą, że kobieta zaszła w upragnioną ciążę, a przy chorej tarczycy wcale nie jest to takie łatwe. Często wręcz nadczynność i niedoczynność tarczycy sprawiają, że zajście w ciążę jest praktycznie niemożliwe i trzeba mieć dużo szczęścia, albo szukać innych niż naturalne sposobów.
Po rezygnacji z tabletek antykoncepcyjnych organizm się kompletnie rozregulowuje i nieregularna miesiączka to tylko jeden z wielu objawów. U mnie zaczęły się praktycznie wszystkie możliwe kłopoty z nadmierną wagą, osłabieniem i wahaniami nastrojów na czele. Zachowywałam się przez miesiąc jakbym zaszła w ciążę, której przecież nie chciałam. Ale potem poczułam się jak po detoksie i każdej z Was polecam rezygnację z pigułek. Niech facet się trochę wykaże.