Menopauza – jak łagodzić objawy menopauzy?

Jak łagodzić objawy menopauzy? Menopauza (inaczej przekwitanie lub klimakterium) to etap z życia kobiety, który poprzedza starość. Najczęściej występuje on pomiędzy 45, a 55 rokiem życia, choć zdarzają się w tej kwestii kilkuletnie odchylenia. Jest to dla kobiet trudny okres, związany z bardzo dużymi zmianami w codziennym funkcjonowaniu. O tym czy mamy do czynienia z menopauzą, decyduje szereg objawów. Są to objawy nie tylko fizyczne, ale także związane z psychiką. U każdej kobiety mogą się one nieco różnić, dlatego warto jest się dokładnie z nimi zapoznać, by wiedzieć jak sobie z nimi radzić i kiedy zaczną one ustępować.

Pierwszy objaw menopauzy – zmiany w cyklu miesiączkowym

W okresie menopauzy kobiece jajniki zmniejszają produkcję estrogenów. Najczęstszym, pierwszym objawem przekwitania jest zmiana w częstotliwości pojawiania się krwawienia miesięcznego. Miesiączki przestają być regularne i mogą także różnić się obfitością występowania krwawienia. Najczęściej są to krwawienia dość duże w stosunku do tych z wcześniejszych lat, co związane jest ze zwiększeniem się grubości błony śluzowej macicy w związku ze zmianami hormonalnymi.

Najczęstsze objawy zaawansowanej fazy menopauzy

Bezpośrednio po zmianie w krwawieniach miesięcznych zaczynają się pojawiać już inne, klasyczne objawy menopauzy. Najbardziej charakterystyczne z nich to:

  • nagłe uderzenia gorąca, pojawiające się głównie w górnych partiach ciała (jak głowa, szyja, tułów), szczególnie w godzinach wieczornych,
  • uczucie kołatania serca,
  • nocne poty (intensywne pocenie się w nocy skutkujące koniecznością częstej zmiany bielizny i bezsennością),
  • objawy psychiczne jak chociażby uczucie przemęczenia, stany depresyjne i drażliwość.

Te objawy najczęściej występują ze sobą łącznie. Ich pojawienie się świadczy o wystąpieniu zaawansowanej fazy menopauzy, która powoduje największe zmiany w funkcjonowaniu kobiecego organizmu. Istnieje jednak szereg innych objawów charakterystycznych dla menopauzy.

Inne objawy menopauzy

Wśród innych objawów menopauzy warto jest wyróżnić przede wszystkim:

– bóle i zawroty głowy,

– nadmierne przesuszanie się skóry i wypadanie włosów,

– drętwienie rąk oraz bóle kości i stawów, a także osteoporoza,

– zmiany w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego (takie jak chociażby: suchość śluzówek powodująca ból w trakcie stosunku, czy problemy z działaniem zwieraczy co powoduje trudności w trzymaniu moczu),

– wzrost masy ciała (często niezwiązany ze zmianą diety oraz stylu życia),

– wzrost poziomu złego cholesterolu.

Bardzo charakterystyczne dla menopauzy jest również obniżenie się poziomu libido. Częściowo wynika ono ze zmian hormonalnych, a częściowo ze wstydu przed odkryciem przez partnera zewnętrznych zmian w organizmie związanych z menopauzą. Aby móc zapobiec groźnym dla zdrowia powikłaniom związanym z menopauzą, warto jest w tym okresie regularnie się badać by kontrolować stan organizmu. Chodzi tutaj przede wszystkim o badanie krwi oraz sprawdzenie ciśnienia krwi.

Postmenopauza – czyli okres bezpośrednio po menopauzie

Efektem przekwitania jest ustanie u kobiety cyklu miesiączkowego. Mamy wówczas do czynienia z rozpoczęciem okresu życia kobiety zwanego postmenopauzą. Przyjmuje się, że postmenopauza to okres życia kobiety po 12 miesiącach od wystąpienia ostatniego krwawienia bądź plamienia miesięcznego. Jajniki kobiety nie produkują już wówczas jajeczek przez co niemożliwe staje się zajście kobiety w ciążę. Okres postmenopauzalny trwa nawet kilka lat. W trakcie postmenopauzy u kobiety stopniowo wygasają czynności hormonalne.

Więcej na stronie http://klimakterium.info.pl/

2 przemyślenia nt. „Menopauza – jak łagodzić objawy menopauzy?”

  1. Menopauza to wbrew pozorom nie tylko gorsze samopoczucie, ale też realne zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Dzięki nim, a właściwie przez nie, to może być naprawdę koszmarny rok, ale trzeba to przejść.

  2. No bo jedno wynika z drugiego. Najpierw są zmiany hormonalne związane z menopauzą, a potem właśnie menopauza powoduje gorsze samopoczucie, uderzenia gorąca i wiele innych objawów, które po prostu sprawiają, że klimakterium wcale nie jest takie „bezbolesne”, jak się niektórym facetom może wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =