Kamica nerkowa (inaczej kamica moczowa) jest schorzeniem wyjątkowo często spotykanym w Europie, w tym także niestety Polsce. Polega ona na powstawaniu złogów (czyli właśnie tak zwanych kamieni) w dowolnym miejscu dróg moczowych (nerce, lub moczowodzie), sporadycznie w pęcherzyku żółciowym. Kamień to twarda masa rozwijająca się z kryształów, które są elementami składowymi moczu. Kiedyś była ona określana „chorobą Kopciuszka” z powodu otaczającego ją tabu i wstydu obejmujących całą problematykę dotyczącą dróg moczowo-płciowych u skutkującego rzadką wykrywalnością. Oprócz tego nie znano samej jej natury. Nie wiedziano na czym ona polega oraz jakie są przyczyny jej powstawania. Sam przebieg choroby bardzo często był bezobjawowy. Teraz, gdy uzbrojeni jesteśmy w odpowiednią wiedzę i specjalistyczny sprzęt kamica nerwowa występuję powszechniej i wiąże się z nieodpowiednią dietą a także niezdrowym, pozbawionym ruchu stylem życia.
Problem dotyczy naprawdę wielu osób i warto zdawać sobie z tego sprawę – w pewnym momencie życia (najczęściej między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem, trzy razy częściej u mężczyzn niż kobiet) statystycznie u jednej na dziesięć osób pojawia się kamień nerkowy, a od 5 do 10 procent ludzi zapada na chorobę układu moczowego.
Czytaj też: http://kolka-nerkowa.pl/choroba/co-to-jest-kolka-nerkowa/
Kamienie różnią się przyczyną powstawania i sposobem leczenia. Nerkowe powstają w momencie, gdy krystalizacji ulegają obecne w moczu sole mineralne lub kryształy. Ważne jest spożywanie właściwej liczby płynów, ponieważ w takiej sytuacji zostaje zachwiana równowaga w produkcji moczu. Zdecydowana większość kamieni powinna zostać usunięta z organizmu podczas oddawania moczu. Zdarza się jednak, że zostają w moczowodzie blokując właściwy przepływ moczu i powodując występowanie niepożądanych i kłopotliwych objawów chorobowych. Inne kamienie mogą być zbyt duże by zostać wydalone z nerek. Oba przypadki wymagają natychmiastowego leczenia.
W razie jakichkolwiek objawów konieczna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie szczegółowych badań. Po jednorazowym przebyciu choroby możliwe są nawroty. Dlatego by im zapobiec bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń urologa w tym: picie równomiernie przez cały dzień od 2,5 do 3 litrów napojów (w przypadku wysiłku fizycznego nawet więcej), kontrolowanie zabarwienie moczu, spożywanie napojów o pH zbliżonym do obojętnego więc przede wszystkim wody, dbanie o dietę bogatą w warzywa, owoce, wapń, białko a ubogą w sól, i białka zwierzęce przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej masy ciała. Oprócz tego warto uprawiać sport a także w miarę możliwości unikać stresu.
Jeżeli Pacjent podejrzewa, że może cierpieć na kamicę nerkową powinien jak najszybciej wykonać ogólne badania krwi oraz profil nerkowy uwzględniający sód, potas, mocznik i kreatyninę. Nieocenione będzie również ogólne badanie moczu, posiew oraz obowiązkowo USG jamy brzusznej. Badanie ultrasonograficzne pozwala na ocenę wielkości oraz umiejscowienia kamieni, a także obecność zastoju moczu. Potwierdzona przez lekarza podczas badania USG kamica nerkowa, wymaga konsultacji urologicznej. To urolog zajmuje się również dalszą diagnostyką dolegliwości. Lekarz najczęściej zleca dodatkowe badania – rentgen jamy brzusznej lub tomografię komputerową, która jest zdecydowanie bardziej dokładną metodą diagnostyczną pozwalającą na dokładne wykrycie prawie wszystkich kamieni. W przypadku kolki nerkowej należy wezwać pogotowie lub udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – powiedział Dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, FEBU, Kierownik Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową, pracuje na Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle (Szwecja) oraz prowadzi praktykę prywatną w Gdańsku.
‚