Chlamydia. Jakie są objawy zarażenia tą bakterią?

Występują niepokojące objawy? Miał miejsce stosunek seksualny z przypadkową osobą lub kimś, kto jest zakażony bakterią Chlamydii?

Czym jest bakteria Chlamydiozy?

Czym jest Chlamydia? Inaczej nazywana jest Chlamydiozą. W Europie najbardziej znaną jej odmianą jest trachomatis, który przenosi się drogą płciową. Można się nią zarazić poprzez kontakt intymny z osobą zarażoną lub osobą przypadkowo poznaną. Warto więc używać prezerwatyw, które eliminują ryzyko zakażenia.

Oprócz tejże odmiany, występuje również pneumioniae oraz psitacci. Objawy Chlamydii to między innymi – u kobiet – upławy pochwy, bóle podbrzusza, zaburzenia menstruacji oraz powikłania ciążowe. U mężczyzn występują bóle jąder, pieczenie w trakcie oddawania moczu, a także mętna lub wodnista wydzielina z jąder o kolorze białym. Co ważne – w osiemdziesięciu procentach przypadków zakażenie Chlamydią przebiega całkowicie bezobjawowo. Symptomy mogą również wystąpić nawet po paru miesiącach i potrwać parę dni. Jeśli jednak ustaną, nie oznacza to, iż choroba została wyleczona.

Ryzyko zakażenia istnieje w trakcie każdego kontaktu seksualnego. Wyjątkiem są badania wykluczające choroby weneryczne u partnerów, którzy poddali się testom. Nieleczona Chlamydia może prowadzić do zapalenia cewki moczowej, najądrza, szyjki macicy, a nawet narządów miednicy mniejszej, co z kolei prowadzi zazwyczaj do bezpłodności osób obu płci, a także ciąży pozamacicznej oraz poronienia u kobiet.

Chlamydię leczy się za pomocą właściwych antybiotyków. Warto zaznaczyć, iż do całkowitego wyleczenia należy unikać wszelakich stosunków seksualnych, zwłaszcza kontaktów bez użycia prezerwatywy. Nie wolno również przerywać kuracji leczniczej zbyt wcześniej, bowiem skutkuje to powrotem choroby i dalszych problemów.

Diagnozowanie Chlamydii jest bardzo ciężkie, bowiem większość jej przypadków przebiega bez żadnych objawów, a to z kolei sprawia, iż wykrycie jej jest niezwykle trudne. Często również lekarze nie decydują się na skierowanie pacjenta na badania. Warto wówczas więc zrobić domowy test na Chlamydię, który jest niezwykle skuteczny, a jego współczynnik błędu w skali prawidłowości wynosi zero procent.

Chlamydia test inaczej jest nazywany PCR-em, badaniem genetycznym lub badaniem molekularnym. Nie jest on refundowany przez NFZ, jednak jego skuteczność wynosi aż prawie sto procent w przeciwieństwie do innych testów. Dla porównania test z krwi, badający poziom immunoglobulin IgM IgG posiada skuteczność mniejszą niż osiemdziesiąt procent, testy enzymatyczne – około pięćdziesięciu, natomiast badania z hodowli komórkowej – około osiemdziesięciu. Warto więc jednak – aby mieć całkowitą pewność ukazanych wyników – skorzystać z badań molekularnych, które można wykonać samemu w domu dzięki zestawom pobraniowym.

Więcej informacji o testach PCR uzyskasz tutaj: http://e-wenerolog.pl/sklep/testy-dla-grup-szczegolnego-ryzyka/chlamydioza-chlamydia-trachomatis/

banner_210px_chlamydioza

Zestawy  można zakupić poprzez internet, a następnie nanieść na niego śluz, bądź ślinę. Po kilku chwilach ukaże się prawidłowy wynik. Jeśli będzie on pozytywny – należy udać się szybko do lekarza, by dalej poddać się leczeniu w celu całkowitego wyleczenia się z Chlamydii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

69 − = 63